Pentair Everpure Insurice Twin-I2000(2) Water Filter System
Everpure
Part # EV932402
EverpureĀ® InsuriceĀ® Twin-i2000 water filtration system for ice machines: cubers 1450 lbs/day, flakers 2200 lbs/day, Capacity: 18,000 gallons, Flow rate: 3.34 GPM, Rating: 0.5 micron, Reduces: sediment, bacteria, cyst, chlorine, taste, odor, and scale. 25.26"H x 16.6"W x 5.5"D. Replacement cartridges: EV961222.
| Product Name | Pentair Everpure Insurice Twin-I2000(2) Water Filter System |
|---|---|
| Part # | EV932402 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 16.6 in |
| Shipping Length | 5.5 in |
| Shipping Height | 25.26 in |
| Filtration Capacity | 18000 Gal |
| Flow Rate | 3.34 gpm |
| Micron Rating | 0.5 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 53982 |
Write Your Own Review
