3M TFS450 RO Water Filtration System
Solventum | 3M
Part # 5623901
3M™ TFS450 reverse osmosis water filtration system, cartridges included. Capacity: 300 GPD, Rating: 0.02 micron, Reduces: chlorine taste and odor, sediment, TDS, cyst, scale, Application: coffee, hot tea, espresso, steamer, combi oven, proofer oven. 18.88"W x 5.75"D x 25.13"H.
| Product Name | 3M TFS450 RO Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | 5623901 |
| Brand | Solventum | 3M |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 24 in |
| Shipping Length | 32 in |
| Shipping Height | 9 in |
| Filtration Capacity | 300 Gal |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | No |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 48137 |
Write Your Own Review

