Ice-O-Matic Flaker Remote Cooled 2250 Lbs/Day
Ice-O-Matic
Part # MFI2306R
MFI2306R ice flaker, remote cooled, produces up to 2250 lb ice/day, and is ENERGY STAR® certified. SystemSafe load monitoring system constantly checks workload on gearbox–shutting down system before a problem develops and preventing costly repairs. A water sensor eliminates low or no water failures, and cannot be affected by adverse water conditions. Rugged stainless steel evaporator and auger ensures reliability. Industrial-grade roller bearings and heavy-duty gearbox provide years of trouble-free service. 208-230V/60Hz/1. 30"W x 24"D x 27"H.
| Product Name | Ice-O-Matic Flaker Remote Cooled 2250 Lbs/Day |
|---|---|
| Part # | MFI2306R |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 30" |
| Product Depth | 24" |
| Product Height | 27" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 21 in |
| Shipping Length | 24 in |
| Shipping Height | 33 in |
| Ice Production Capacity | 2250 Lbs/Day |
| Electrical | 208-230V/60Hz |
| Condensing Unit | Remote |
| Phase | Single |
| Ice Type | Flake |
| Old Product ID | 55786 |
Write Your Own Review

