Ice-O-Matic Half Cube Water Cooled 316 Lbs/Day | CIM0320HW
Ice-O-Matic
Part # CIM0320HW
CIM0320HW half cube, water cooled, dual exhaust Elevation Series™ modular ice machine produces up to 316 lb ice/day, and is up to 20% more energy efficient than other models. It has PURE ICE® built-in antimicrobial protection, digital diagnostics, BPA-free plastic snap-in snap-out dishwasher-safe components, and one-touch controls for sanitization and descaling. A LED light indicates machine status and when cleaning is required. The universal smart harness control board simplifies installation and servicing. 115V/60Hz. 22.25"W x 24.25"D x 21.25"H.
| Product Name | Ice-O-Matic Half Cube Water Cooled 316 Lbs/Day | CIM0320HW |
|---|---|
| Part # | CIM0320HW |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 22.25" |
| Product Depth | 24.25" |
| Product Height | 21.25" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 22.25 in |
| Shipping Length | 24.25 in |
| Shipping Height | 27.25 in |
| Ice Production Capacity | 316 Lbs/Day |
| Electrical | 115V/60Hz |
| Condensing Unit | Water Cool |
| Phase | Single |
| Ice Type | Half Cube |
| Old Product ID | 49339 |
Write Your Own Review



