Pentair Everpure High Flow CSR Triple MC(2) Water Filter System
Everpure
Part # EV932806
EverpureĀ® high flow CSR triple MC(2) water filter system features three quick-change MC(2) filter cartridges, a 20" coarse pre-filter, and a SR-X scale reduction feeder. Micro-Pure II filter media effectively kills many types of bacteria.
| Product Name | Pentair Everpure High Flow CSR Triple MC(2) Water Filter System |
|---|---|
| Part # | EV932806 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 30 in |
| Shipping Length | 6.75 in |
| Shipping Height | 26 in |
| Filtration Capacity | 27000 Gal |
| Flow Rate | 5 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 52442 |
Write Your Own Review


