Ice-O-Matic Gourmet Ice Undercounter 63 Lbs/Day | UCG060A
Ice-O-Matic
Part # UCG060A
UCG060A gourmet cube, air cooled, low profile, self-contained undercounter ice machine produces 63 lbs ice/day, and stores 17.5 lbs of ice. It features ADA compliance, front access to ice, front air discharge, removeable air filter, corrosion-resistant stainless steel, fingerprint-proof plastic, and adjustable legs. It uses R290A refrigerant. 115V/60Hz. 15.25"W x 20"D x 25.25"H (legs add 5"-6.75").
| Product Name | Ice-O-Matic Gourmet Ice Undercounter 63 Lbs/Day | UCG060A |
|---|---|
| Part # | UCG060A |
| Brand | Ice-O-Matic |
| Product Width | 15.25" |
| Product Depth | 30" |
| Product Height | 30.25" |
| Product Type | Ice Products |
| Shipping Width | 15.25 in |
| Shipping Length | 20 in |
| Shipping Height | 31.5 in |
| Ice Production Capacity | 63 Lbs/Day |
| Electrical | 115V/60Hz |
| Condensing Unit | Air Cool |
| Phase | Single |
| Ice Type | Gourmet |
| Old Product ID | ICEU070A |
Write Your Own Review



