Pentair Everpure High Flow Water Filtration System
Everpure
Part # EV9437-11
EverpureĀ® high flow CSR for combination applications with pre-filter and low pressure alarm. Capacity: 36,000 gal, Flow rate: 6.7 GPM, Rating: 0.2 micron, Reduces: chlorine taste and odor, bacteria, scale, sediment, cysts, applications: high flow fountain, coffee and ice machines.
| Product Name | Pentair Everpure High Flow Water Filtration System |
|---|---|
| Part # | EV9437-11 |
| Brand | Everpure |
| Product Type | Water |
| Shipping Width | 36 in |
| Shipping Length | 7 in |
| Shipping Height | 26 in |
| Filtration Capacity | 36000 Gal |
| Flow Rate | 6.7 GPM |
| Micron Rating | 0.2 Micron |
| Chlorine T&O Reduction | Yes |
| Sediment/Particulate Reduction | Yes |
| Scale Reduction | Yes |
| Bacteria Reduction | Yes |
| Cyst Reduction | Yes |
| Lead Reduction | No |
| Asbestos Reduction | No |
| Old Product ID | 56018 |
Write Your Own Review


